Mathieu Van der Poel cyklokrosovým šampionem. Cílem je olympiáda

VIDEOREPORTÁŽ Mathieu Van der Poel cyklokrosovým šampionem. Cílem je olympiáda

Dvaadvacetiletý nizozemský cyklista Mathieu Van der Poel vjel mezi prvními na mistrovství Evropy v cyklokrosu do terénu. Od začátku nenechal nikoho na pochybách, že letošní skvělou formu ze světového poháru potvrdí i vítězstvím na evropském šampionátu. To s jakým přehledem překonával překážky a počínal si na trati muselo každého fanouška přesvědčit, že titul je ve správných rukách. Jeho starší bratr David dojel na ME na jihu Čech na pátém místě.

Táborská trať v areálu Komora mladšímu z bratrů opravdu sedí. Na stejném místě se totiž už v roce 2015 stal nejmladším mistrem světa v historii kategorie Elite. Česko je pro něj skutečně oblíbené. Výčet je takový: 2 zlata z Tábora a stříbro z Mladé Boleslavi. Mathieu Van der Poel, který jezdí na Stevens Bikes, úspěšně kombinuje cyklokros s horskými i silničními závody. Rád by bojoval na horských kolech v roce 2020 o medaili na olympiádě v Tokiu. Jeho dosavadní úspěchy ve světovém poháru MTB ukazují, že je to velmi reálné.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu v Táboře

Elite: 1. M. Van der Poel 57:37, 2. Van der Haar (oba Niz.) -23, 3. Aerts (Belg.) -1:26, … 7. Boroš (ČR) -1:32, …18. Nesvadba -3:02, 21. Paprstka -3:19, 29. Petruš -4:28, 34. Škarnitzl -5:18, 35. Bína -5:33, 36. Hekele -6:25, 37. Malík (všichni ČR) -1 kolo.

Mathieu Van der Poel (19.1.1995)
mistr Evropy Elite 2017 (Tábor), 2. místo na ME Elite 2016, mistr světa Elite 2015 (Tábor), 2. místo na ME Elite 2013 (Mladá Boleslav)

Rodina mistrů světa a legendárních cyklistů Tour de France 

Otcem obou synů je Adri Van der Poel. Ten sám vyhrál 2 etapy na Tour, 1x se stal mistrem světa v cyklokrosu a 5x byl stříbrný. V roce 1980 startoval na olympijských hrách v Moskvě. Pokud by Mathieu jel na olympiádě v Japonsku, rodina by slavila pomyslné výročí čtyřiceti let od účasti jeho otce na OH.

Cyklistka je pro nizozemsko-francouzskou rodinu vším, protože manželkou Adriho a máma Mathieu a Davida je totiž dcera cyklistické legendy Raymonda Poulidora. Nikdy sice Francouz nevyhrál celkově Tour, nikdy nenosil za 14. ročníků žlutý dres, ale vyhrál 7 etap na slavném závodě, celkově byl pětkrát 3. a třikrát druhý. Mathieu a David jsou tedy vnuci slavného Raymonda. A je dost pravděpodobné, že Mathieu by v budoucnu mohl jet legendární Tour de France.

Vždyť přeci silniční cyklistika a nejslavnější etapový závod na světě je vysněnou metou pro každého cyklistu. A v případě rodiny Van der Poelů to je jen logický krok. K tomu by mohlo dojít po OH v Tokiu, v roce 2020 mu bude totiž jen 25 let. Příkladem, že se dá velmi dobře přejít z cyklokrosu na silnici je i úspěšný příběh pětinásobného mistra světa v cyklokrosu Zdeňka Štybara.

fenomens.cz

Sdílejte: