Forman „90“ má známku. Dobyl Hollywood s 13 Oscary

Letos je to 90 let od narození uznávaného režiséra Miloše Formana. Ten se narodil v Čáslavi 18. 2. 1932. Filmy čáslavského rodáka získaly 13 prestižních Oscarů. Muž, který uměl filmy světové úrovně a dvojčata. Rodák z Čáslavi opravdu dobyl Hollywood. Film Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) získal 5 Oscarů. Do hlavní role byl obsazen Jack Nicolson.

8 sošek vynesl film Amadeus (1984) o W. A. Mozartovi. Forman dosáhl světového uznání v podobě mnoha cen, včetně Oscara za nejlepší režii, čtyři Zlaté glóby, Cenu amerických kritiků a také Cenu britské filmové akademie.

Jeho rodným domem je dům č. 555 ve Formanově, dříve Spudilově ulici v Čáslavi. V Čáslavi také můžete navštívit kino Miloše Formana, v jehož blízkosti je „chodník slávy“ s originálními kostkami, které mapují úspěšné Formanovy filmy. Na jeho počest se pořádá Festival Formanova Čáslav. V hlavním městě na Praze 1 je od 12. října 2018 Náměstí Miloše Formana, které najdete na konci Pařížské ulice směrem k Vltavě, nedaleko Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Více na webu Máme rádi Čáslav zde.

Festival Formanova Čáslav se v roce 2022 uskuteční 20. – 22.5. Spolek Formanova Čáslav, z.s. přijal jméno jednoho z nejvýznamnějších čáslavských rodáků, světově proslulého režiséra Miloše Formana, zejména proto aby vzdal úctu jeho dílu a osobnosti a připomínal jej také jako důsledného obhájce vnitřní svobody člověka. Více na webu Formanova Čáslav.

Miloš Forman měl čtyři syny, dvojčata Petra a Matěje z druhého manželství s Věrou Křesadlovou, (narozené 1968), a Jamese a Andrewa ze třetího manželství s Martinou Zbořilovou (narozené 1998). Miloš Forman zemřel náhle 13. dubna 2018 ve věku 86 let.

Česká pošta uvádí do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osobnosti. Motivem je civilní portrét Miloše Formana

Ten se svou tvorbou zařadil mezi světoznámé a ceněné filmové tvůrce. „Námět známky doplňuje filmový pás se jménem a roky vymezujícími jeho život. Autorkou grafického návrhu emise je Eva Hašková“, informuje Česká pošta.

Česko-americký režisér, scénárista a herec, původním jménem Jan Tomáš Forman, se narodil 18. února 1932 v Čáslavi. Původně chtěl studovat divadlo, ale přijat byl na scenáristiku na FAMU, kde již během studia působil jako pomocný režisér Alfréda Radoka. Setkal se tak velmi brzy i s Otakarem Vávrou a dalšími autory, kteří stáli za vznikem tzv. československé nové vlny. Forman zaujal již ve svých prvních snímcích sžíravým černým humorem a začal sbírat ceny, první získal za film Černý Petr na festivalu v Locarnu. V průběhu normalizace odešel legálně do USA. První významný úspěch v zámoří představoval film Přelet nad kukaččím hnízdem. Ten byl oceněn pěti Oscary včetně ceny za režii a nejlepší film. Jeho divácky nejúspěšnější film Amadeus získal z jedenácti nominací osm Oscarů včetně dvou hlavních kategorií. I jeho další filmy Valmont a Lid vs. Larry Flint byly divácky velmi úspěšné. S tím prvním vyhrál Berlinale, s druhým vyhrál tamtéž cenu za nejlepší režii. Za zmínku stojí ještě poslední film Goyovy přízraky a nové nastudování jazzové opery autorů Suchého a Šlitra s názvem Dobře placená procházka. Zemřel náhle 13. dubna 2018 ve věku 86 let.

Společně se známkou, jejíž nominální hodnota je 19 Kč, vychází i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž námětem je Socha Svobody doplněná filmovým pásem, který nahrazuje plamen. Příležitostnou poštovní známku vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. metodou ofsetu v nákladu 750 000 kusů a FDC digitálním tiskem nákladem 2 600 kusů. Zájemci si mohou známku zakoupit na přepážkách a v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Související:
Oscarový režisér Forman má bustu u rodného domu
Miloš Forman „90“ má známku. Dobyl Hollywood s 13 Oscary

Tomáš Ouředník

zdroj: Máme rádi Čáslav, Česká pošta, TV PRIMA, Město Čáslav

Sdílejte: