(Ne)byla skautská lípa u Penny pokácena zbytečně?

František Krauer: Tady Skauti v roce 1990 vysadili lípu na památku znovu obnovení skautské organizace. Po 31 letech nám ji skáceli nějací majitelé pozemků. Co se děje, když se smí zlikvidovat zdravý vzrostlý strom? Teď už nejde jen symbol ale o trochu úcty k přírodě. To se nám jednou vymstí.

Milan Vaňkát: Tohle jsou dobrý populisticky lži, samozřejmě, že radnice to mohla zakázat s ohledem na historii stromu. Díky tomu, že jsme minulý rok v jiném městě taky žádali o kácení a odbor životního prostředí si dokonce vyjednal návštěvu v terénu a šlo o úplně jasný případ, tak vím, že radnice pouze alibisticky lže.

Lenka Bochníčková: Na odboru životního prostředí nečekejte podporu.

Občanka J. O. (po oboustranné dohodě neuvádíme celé jméno): Náhled do katastru ukazuje, ze Penny není vlastník. Vidím následující řešení: v případě, že PO PŘEČTENÍ tohoto vyjádření i nadále vidíte chybu ve vedení města, můžete
1, příště kandidovat sami nebo
2, volit někoho jiného.

Kristýna Neuhauserová: Mě by jen zajímalo, kolik lidí vědělo o tom, že jde o strom s nějakou symbolickou hodnotou. Já třeba vůbec netušila, že tu lípu vysadili Skauti v roce 90, dokud se nestrhla tahle mediální bouře. Vsadila bych se, že to nevědělo ani Penny a ani odbor životního prostředí. Možná by stálo za to tyhle památné stromy nějak označit, aby se o nich vědělo a nekácelo se pokud nejde o život a o zdraví.

Reakce starosty Vlastislava Málka v Kutnohorském deníku
„Prověřil jsem otázku kácení lípy na soukromém pozemku v areálu Penny. Skácení tohoto stromu nemá skutečně žádnou souvislost s činností samosprávy, vedení radnice nemělo a ani nemohlo mít na povolení skácení stromu žádný vliv,“ uvedl starosta Čáslavi Vlastislav Málek.

„Kácení stromu na soukromém pozemku při stavební činnosti měl v gesci Odbor životního prostředí Městského úřadu Čáslav. Dle sdělení vedoucího Odboru životního prostředí podal žádost o skácení majitel objektu, kde Penny plánuje stavební rozšíření podnikatelského objektu.“

„Odbor životního prostředí měl jako státní správa možnost při povolení skácení stromu vyjednat s majitelem pozemku a stromu náhradní výsadbu stromů, což také učinil,“ řekl Málek s tím, že vysázeno bude 12 nových stromů.

Pokud by čáslavský odbor životního prostředí kácení zamítl, mohl majitel pozemku využít možnosti odvolání ke Krajskému úřadu Středočeského kraje. Náhradní výsadba by ale zaručena nebyla.

zdroj: Kutnohorský deník – 7. 4. 2021

Komentáře nevyjadřují názory fenomens.cz. Podporujeme občanskou společnost.
Pokud chcete zveřejnit vlastní názor, postřeh, komentář, kontaktujte nás zde.

Sdílejte: