Nejúspěšnější mimo hru. Proč Mikš neusiluje ani o místostarostu?

Absolutně nejvíce preferenčních hlasů v komunálních volbách v Čáslavi, a tím pádem i nejvíce ve vítězné koalici ČSSD a NEZÁVISLÍ, získal Daniel Mikš. Bývalý místostarosta a profesí učitel na základní škole ale po pár dnech od voleb oznamuje překvapující zprávu.

Navzdory obrovskému preferenčnímu úspěchu od voličů nebude usilovat o pozici starosty, ani místostarosty. Občané Čáslavi tak mohou být zklamáni, zaskočeni, rozčarováni nebo dokonce znechuceni.

Z logiky věci má největší váhu při rozhodování lídr kandidátky. ČSSD a NEZÁVISLÍ mají v čele bývalého senátora i starostu Jaromíra Strnada (ČSSD). Ten obsadil v rámci voleb do městského zastupitelstva v Čáslavi dle preferenčních hlasů třetí pozici, když jej takzvaně přeskočila i Julie Provazníková ze stejného volebního uskupení.

Oslovili jsme přímo Daniela Mikše…
Z vašeho oficiálního video vyjádření nelze opravdu konkrétně pochopit, proč o pozici místostarosty neusilujete. Víme, že přímá volba starosty v Česku není, tak bylo vysoce pravděpodobné, že se starostou stane, v případě volebního úspěchu, většinou právě lídr kandidátky. V čáslavském případě Jaromír Strnad.

Ale to, že nebudete ani místostarostou je vcelku hodně překvapující. Buďte, prosím, konkrétnější? Jste veřejně činným a tím pádem by se větší konkrétnost nabízela. Jinak vzniká řada spekulací. A voliči jsou znechuceni. Jsou to vážné zdravotní důvody, nebo představa náročnosti práce?

Veřejnost si může klást otázky: Dalo se očekávat, že budete z tohoto místa – třetí místo na kandidátce – horkým favoritem na pozici místostarosty. I proto, že jste post již v minulosti zastával. Vy jste získal dokonce nejvíce preferenčních hlasů. To jste nevěděl, že když kandidujete ze třetího místa, že Vám „hrozí“ post místostarosty?

„V prohlášení jsem uvedl, že to nebylo pro mě vůbec lehké. Z reakcí na moje prohlášení, ať už osobních nebo vzkazů jsem žádné znechucení nezaznamenal, spíše zklamání. To já chápu a rozhodnutí to nebylo lehké. Kolegům z kandidátky jsem to osobně vysvětlil a většina z nich má pochopení.“

I práce učitele je náročná…
Vy i vaše rodina měla již představy, když jste byl místostarostou, co práce obnáší… Každá práce, pokud ji děláte naplno, je náročná. I práce učitele…

„Nechci být zbytečně tajemný, ale pochopte, že o některých věcech nebudu hovořit na veřejnosti. Snažil jsem se nastalou situaci našim voličům vysvětlit, ale některé věci jsou zkrátka příliš osobní,“ reagoval Mikš.

Je nutné připomenout, že v Česku není přímá volba starosty, ani místostarosty. To v podstatě znamená, že preferenční hlasování je „pouze“ orientační. Zda se promítnou přímo preference voličů do rozdělení funkcí ve vedení města záleží na stranách i samotných kandidátech, zda o pozici uvnitř uskupení budou bojovat.

V případě úspěšného Daniela Mikše je to po pár dnech jasné. Mikš o místostarostu Čáslavi nebude v rámci prvního zastupitelstva usilovat. Podle něj jde o rodinné důvody. „Opravdu nebudu usilovat o post ve vedení města. Jsou za tím jen a pouze rodinné důvody. Není potřeba v tom něco více hledat,“ dodává Daniel Mikš.

ŽIVĚ: První ustavující městské zastupitelstvo o starostovi, místostarostovi Čáslavi ve středu 19. října od 17:00.

ℹTomáš Ouředník, Čáslavské zprávy nejsou finančně podporovány městem Čáslav

 
Sdílejte: