(Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry

Pro veřejnost je situace v Městské nemocnici Čáslav nepřehledná. Alarmující je především počet hromadných výpovědí z poslední doby. Lékaři a sestry donutili před pár dny k rezignaci ředitele Rudolfa Bublu. Kdyby nebylo extrémní covidové období, v ohrožení života bylo mnoho pacientů, s největší pravděpodobností by tlak personálu a konec ředitele přišel dříve.

V nemocnici se to mele. Znělo v posledních letech mezi lidmi v Čáslavi. Někteří zaměstnanci to naznačovali již během vedení minulého ředitele Martina Nováka. Ředitel Bubla nastupoval do funkce s (ne)dobrou pověstí, kterou jej onálepkovali odpůrci nového městského vedení. Vše rezonovalo na sociálních sítích. Nastupoval do minového pole. Bubla neměl jednoduchou výchozí pozici.

Proč se stal totálně neoblíbeným a nepřijatelným? Byla na vině nedostatečná a hlavně mnohdy nesrozumitelná komunikace nemocnice i radnice vůči veřejnosti? Šlo o souboj dvou táborů, politických proudů bývalého vedení nemocnice s podporou ČSSD na jedné straně, a vedení radnice pod taktovkou trojkoalice v čele s Čáslav pro všechny, která si vybrala ředitele Bublu na opačné straně? Šlo o špatné manažerské řízení nemocnice na sílu? Zřejmě od každého trochu.

Reakce opozice v čele s ČSSD na posledním zastupitelstvu je taková, že pokud se situace neuklidní, že žádají mimořádné zastupitelstvo o nemocnici během letošních prázdnin. A jaký máte další návrh? Opozice nepředstavila žádný jasný plán. Pardon. Představila. Již dříve požadovala odvolat Bublu a jmenovat zpátky ředitele Martina Nováka, zastupitele za ČSSD. Ten pro připomenutí rezignoval k 30. červnu 2019. Tehdy údajně z osobních důvodů. A později nastoupil ředitel Rudolf Bubla. Bubla nedávno padl. A co teď s nemocnicí, která má tradici více než 125 let?

Nově pověřený ředitel Jiří Cimický poprosil zastupitele a vedení města na posledním červnovém jednání zastupitelstva, aby se přestali politicky vměšovat do řízení nemocnice. Postoj hlavní opoziční strany v zastupitelstvu ČSSD, ať už si myslí o současném vedení trojkoalice Čáslav pro všechny, ODS a Šance pro rodinu (KDU-ČSL) cokoliv špatného, by měl být víc konkrétnější. Podpoří Jiřího Cimického? Začnou přemlouvat doktory a sestry sympatizující s ČSSD? Žádné takové oficiální stanovisko přímo na zastupitelstvu nepadlo. I Facebook, jediný (ne)komunikační kanál čáslavské ČSSD, již pár měsíců spí. Odkaz zde https://www.facebook.com/cssdcaslav

Je nutné připomenout, že již vloni bylo na konci července o nemocnici také mimořádné zastupitelstvo. Dá se vůbec očekávat, že je reálné všechno uklidnit bez podpory největší opoziční strany a jejich sympatizantů? Těžko.

Teď je tedy klíčové jakou pozici bude mít u zaměstnanců a potenciálních navrátilců nově pověřený ředitel Jiří Cimický? To ukáže pár budoucích dnů. Jde o moc, o přežití nemocnice, o udržení zdravotní péče pro obyvatele, o pracovní místa téměř pro 300 lidí. A bohužel v neposlední řadě také o politický boj, tedy o to, kdo vyhraje volby a zvolí si budoucího starostu. V tuto chvíli se zdá, že nemocnice je a bude zřejmě jedním z hlavním politických témat až do příštích komunálních voleb na konci roku 2021. A pokud tomu tak bude, tak by to mohlo mít fatální následky.

Pověřený šéf nemocnice Cimický si dal jasný cíl. Uklidnit situaci a přemluvit lékaře a sestry k návratu. Teď je ale i na každém jednotlivém zastupiteli ze všech zastoupených stran, i na všech ostatních občanech, kteří mají jakýkoliv vliv na lékaře a jejich rodiny, aby měli stejnou snahu. Měli by apelovat na všechny, kteří podali výpověď, aby situaci přehodnotili a nemocnici podrželi. A každý lékař by se měl pokusit zapomenout na osobní křivdy a přehodnotit postoj vůči Městské nemocnici Čáslav. Přemluvte, prosím, lékaře i sestry…

Tomáš Ouředník

Komentáře nevyjadřují názory fenomens.cz. Podporujeme občanskou společnost. Pokud chcete zveřejnit vlastní názor, postřeh, komentář, kontaktujte nás zde.

Sdílejte: