Radní: Obnovujeme péči. Budou změny pacientům stačit?

„Vzhledem k snížení personálního zajištění v nemocnici byly od září částečně omezeny některé ambulance a lůžková interní péče. Postupně se daří, s nástupem nových lékařů a zdravotních sester, služby pro veřejnost opět obnovovat,“ tvrdí radní pro zdravotnictví města Čáslavi Michaela Mandáková KDU-ČSL/Šance pro rodinu.

Pro připomenutí od září nefungovala v Městské nemocnici Čáslav kardiologická, cévní (angiologická) a revmatologická ambulance. A byla také uzavřena celá lůžková část, celkem 36 míst, oddělení interny. Nemocnice dokonce nepřijímala pacienty od rychlé záchranné služby. K personální krizi došlo kvůli sporům o řízení nemocnice – špatná komunikace, když musel po nátlaku zaměstnanců odejít ředitel Rudolf Bubla. Řada lékařů a zdravotnického personálu opravdu odešla. Následně vedl dočasně zařízení tragicky zemřelý Jiří Cimický. Aktuálně je ředitelkou nemocnice Dita Mlynářová. Opoziční ČSSD vyčítá krizi současné radniční trojkoalici Čáslav pro všechny/STAN+ODS+KDU-ČSL/Šance pro rodinu. Ta kritiku odmítá

Podle radní pro zdravotnictví Mandákové dochází k obnově zdravotnické péče. Bude vše stačit? Směřují změny opravdu k původnímu stavu? To ukáže až čas a každodenní praxe pacientů z Čáslavi a okolí. V Čáslavi je například jediná porodnice na Kutnohorsku. Od března jsou v areálu městského zařízení změny.

Pediatrička se stěhuje z Polikliniky do nemocnice
„Od března je naše ordinace z Polikliniky v Čáslavi přestěhována do budovy nové přístavby v nemocnici, ve 2.patře. tel.číslo 327 314 514 zůstane, další tel. 327 305 138 děkuji za pochopení,“ oznámila dětská lékařka MUDr. Andrea Vánišová.

Lůžková péče. Kdy bude znovu 36 míst oddělení interny?
Nemocnice tvrdí, že postupně navyšuje počty otevřených lůžek s příchodem nových lékařů na interní oddělení. „Na standardním lůžkovém oddělení je od nového roku otevřeno 10 lůžek.“ Aktuálně by měl být počet lůžek podle Mandákové navýšen na 20. Lůžka jsou nyní vyhrazena pro plánované příjmy na základě dohody ošetřujícího lékaře pacienta s lékařem na příjmové interní ambulanci. Ve výjimečných případech je možné domluvit i příjem stabilního pacienta jeho ošetřujícím lékařem po konzultaci se službu konajícím lékařem interního oddělení.

Záchranka a pacienti
Dřívější vyjádření radní Mandákové z února ohledně záchranné služby byla našimi zdroji rozporovaná. V úvodu zastupitelstva padl dotaz, zda již vozí záchranka pacienty do Městské nemocnice Čáslav. Starosta Čáslavi Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny | STAN) i radní pro zdravotnictví Michaela Mandáková (Šance pro rodinu | KDU-ČSL) reagovali tak, že prý téměř všechno je v pořádku, i když jak především z vyjádření radní Mandákové, to tak úplně není. V reakci na téma, zda záchranka jezdí do Městské nemocnice Čáslav, máme informace od dvou zdrojů ze zdravotnického prostředí. Situace podle nich není vůbec ideální: „RZS (záchranka) s interními zvlášť těžkými – JIPovými pacienty na internu zatím nejezdí,“ píše náš první zdroj. „ZZS (zdravotnická záchranná služba) do nemocnice nikoho nevozí,“ reaguje dokonce druhý zdroj. 

VIDEO ze zastupitelstva: Záchranka v nemocnici a aktuální situace: Vedení města zařadilo téma Městská nemocnice Čáslav na letošním prvním městském zastupitelstvu na začátku února až na samotný závěr jednání celého zastupitelstva. Je nemocnice ztrátová? Jaká je aktuální situace v nemocnici? Jaká je situace na odděleních? Co záchranka?

V září jsme například psali. I když Záchranná služba Středočeského kraje sídlí v areálu čáslavské nemocnice, musí pacienty rozvážet do okolních nemocnic, do krajských zařízení v 13 kilometrech vzdálené Kutné Hoře, nebo ve dvacet kilometrů vzdáleném Kolíně. Tehdy si postěžovala v diskuzi také Eliška Podávková: „My to zažili před pár týdny. Pro partnera přijela rychlá a ten saniťák: do Čáslavi nejedeme, tam nás nevezmou, Kolín tam se mi až nechce, zkusíme Kutnou Horu. Partner vám pak zavolá, kde je. To by jednoho trefil šlak.“ 

Pohotovostní služba – Oddělení gynekologicko-porodnické, dětské a chirurgické ošetří pacienta s akutním zdravotním problémem na své příjmové ambulanci, která funguje 24 hodin denně. „V nemocnici byla již před lety zrušena pohotovost ve smyslu LSPP (Lékařská služba první pomoci), nejbližší je v Kutné Hoře. Interní ambulance funguje v omezeném režimu pouze v pracovní dny během pracovní doby do 15.30 hodin, ale pouze pro pacienty s interním onemocněním doporučené praktickým či jiným odborným lékařem. Mimo pracovní dobu a o víkendech a svátcích provádí lékař ve službě pouze akutní interní konzilia u pacientů hospitalizovaných na lůžkových odděleních Městské nemocnice Čáslav,“ reaguje radní Mandáková.

Ambulantní a interní péče – pro vyřešení akutního problému je zajištěna v rámci Interní příjmové ambulance ve všední dny v čase 7.30-15.30 hodin.

Gastroenterologická ambulance (pondělí až pátek)
a Diabetologické ambulance (každé pondělí a čtvrtek)
v rámci specializovaných interních ambulancí funguje pro předem objednané pacienty

Kardiologická ambulance každý čtvrtek v čase od 7.30 do 15.00 hod.

Revmatologická ambulance je stále uzavřena.

Nemocnice: Od března 2022 otevíráme nové chirurgické ambulance:
Poradna malých výkonů
Lékař: MUDr. David Lubwama
Ordinační hodiny: každé pondělí 10.00–12.00
Objednávat se můžete v době ordinačních hodin (tedy v pondělí 10-12 hodin) na tel. čísle 327 305 183

Chirurgická ambulance – konzultační
Lékař: MUDr. Jiří Baláš
Ordinační hodiny: každý čtvrtek 10.00–12.00
Objednávat se můžete na recepci nemocnice na telefonních číslech 327 305 111 a nebo 327 305 166.
Umístění ambulance: přízemí hlavní budovy naproti bistru

Nemocnice: Od března obnoven provoz angiologické (cévní) ambulance
Ambulance nabízí komplexní diagnostiku a léčbu cévních onemocnění (žilní onemocnění dolních končetin a periferních tepen). Je určena pro pacienty s širokým spektrem cévních nemocí – s aterosklerózou končetinových tepen, s cukrovkou, po mozkových a srdečních příhodách a dále pro pacienty po trombózách, plicních emboliích a s křečovými žilami.

Ordinační den – každé úterý
Objednávat se můžete na tel. číslech 📞 327 305 111 a nebo 327 305 166.

Lékař: MUDr. Jan Havelka
Ordinační den: každé úterý
Ordinační hodiny: ultrazvuk cév + karotid 7.30–11.00

cévní ambulance
11.00–12.30
13.00–15.00

Objednávat se můžete na tel. čísle 327 305 111 a nebo 327 305 166.
Umístění ambulance: 2. patro v hlavní budově

Další aktuální informace sledujte na stránkách Městské nemocnice Čáslav nebo se s dotazem obraťte na telefonní čísla recepce nemocnice (327 305 111 nebo 327 305 166). Fungování ambulancí: aktuální informace: Městská nemocnice Čáslav ZDE.

Související:
Vozí již záchranka pacienty do Čáslavi? Názory se liší
Zajišťuje nemocnice péči, na kterou byli občané zvyklí?
Tragédie. Zemřel exředitel Městské nemocnice Čáslav
5 lůžek. Bez záchranky i covidu. Pacienti a pojišťovny?
Ředitelkou nemocnice Mlynářová. Lékařka a právnička
Bez 3 ambulancí, 36 lůžek interny i pacientů záchranky
Šušková: 1. report interim krizového týmu z nemocnice
Víme, kolik lékařů skončí ke konci srpna v nemocnici
Radnice najala na krizi v nemocnici dvě externí firmy
Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici
Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?
Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ
Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení
Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč?
(Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry
Mimořádná Rada města: Kdo je nový ředitel nemocnice?
Ředitele nemocnice Bublu donutili k rezignaci lékaři

 

Městské zastupitelstvo v Čáslavi (2018-2022)
má celkem 21 členů

koalice = 11 zastupitelů

Čáslav pro všechny
5 radních/zastupitelů
JUDr. Vlastislav Málek starosta
Martin Horský místostarosta
Mgr. David Tichý radní
Jiří Honzíček radní
Mgr. Filip Velímský, Ph.D. radní

radní ODS
JUDr. Anna Krúpova

radní KDU-ČSL
/Šance pro rodinu
MUDr. Michaela Mandáková

4 řadoví zastupitelé
Čáslav pro všechny
Mgr. Martin Jusko
MUDr. Lukáš Tichý
MUDr. Miroslava Tvarohová
Bc. Radek Holík

opozice = 10 zastupitelů

ČSSD 7 zastupitelů
Ing. Jaromír Strnad
Ing. Jiří Havlíček, MBA
Mgr. Daniel Mikš
MUDr. Martin Novák
Mgr. Jaroslav Vostrovský

Mgr. Renata Vaculíková
(Ing. Milan Urban odstoupil)

Bohumila Chalupová
(MUDr. Jan Spáčil odstoupila)

ANO 2 zastupitelé
Ing. Drahomír Blažej, MBA
Mgr. Tomáš Hasík (nezařazený)

KSČM 1 zastupitelka
Jitka Polmanová


hlasovací matematika

11:10 Pokud všech 11 zastupitelů koalice (Čáslav pro všechny, ODS, KDU-ČSL/Šance pro rodinu) bude chtít podpořit jakýkoliv návrh, budou s ním „jednohlasně“ souhlasit, tak při současném rozložení sil prosadí prakticky cokoliv. Koalice má totiž těsnou většinu jednoho hlasu. Taková je hlasovací matematika čáslavského zastupitelstva.

Ale…
Pokud by totiž na jednání zastupitelstva jeden z 11 členů koalice chyběl a opozice by byla v plné síle, záměr koalice nebude prosazen.

Případně se objeví v koalici 1 nebo více pochybovačů, nebudou při hlasování souhlasit s návrhem, tak i 1 zastupitel z městské koalice zamezí jakémukoliv kontroverznějšímu plánu.

Volby 2018 v Čáslavi

volební účast 46,05 %


1. Čáslav pro všechny
38,65% – 9 zastupitelů

2. ČSSD
28,39% – 7 zastupitelů

3. ANO
10,58% – 2 zastupitelé

4. ODS
7,86% – 1 zastupitel

5. Šance pro rodinu
5,57% – 1 zastupitel

6. KSČM
5,46% – 1 zastupitel
Rada města Čáslavi

Rada města je městská vláda. V čele je starosta Vlastislav Málek a místostarosta Martin Horský. Uvolněnými radními jsou v čáslavském případě pouze starosta a místostarosta. Oba vykonávají volenou funkci na „plný úvazek“. Jsou uvolněni z pracovního poměru a fakticky se stávají po dobu výkonu své funkce „jakoby“ zaměstnanci města.

Rada města v Čáslavi má celkem 7 členů. Pět zbylých radních je neuvolněných. Nejsou v pracovním poměru, jim poskytuje obec náhradu ušlého výdělku za dobu strávenou výkonem funkce paušální částkou. Radní rozhodují sami o důležitých otázkách fungování města a zároveň doporučují vlastní záměry ke schválení do městského zastupitelstva.

JUDr. Vlastislav Málek Čáslav pro všechny
starosta

Martin Horský Čáslav pro všechny
místostarosta

Mgr. David Tichý Čáslav pro všechny
radní pro školství

Jiří Honzíček Čáslav pro všechny
radní: bytová výstavba, bankovní služby

Mgr. Filip Velímský, Ph.D. Čáslav pro všechny
radní: kultura, památková péče, styk s médii a veřejností

JUDr. Anna Krúpova ODS
radní: hospodaření s majetkem města

MUDr. Michaela Mandáková KDU-ČSL/Šance pro rodinu
radní pro zdravotnictví a sociální služby

ℹTomáš Ouředník, Čáslavské zprávy nejsou finančně podporovány městem Čáslav.

 
Sdílejte: