Strnad je starostou Čáslavi. V Senátu ale skončil. Poprvé 2 místostarostové

V užším vedení Čáslavi budou poprvé v historii starosta a dva místostarostové. Takový je závěr prvního městského zastupitelstvo po komunálních volbách. Rozhodlo o tom nové vedení města ČSSD s podporou takzvaných NEZÁVISLÝCH. Včetně kandidujících lékařů.

Podle očekávání se stal starostou Jaromír Strnad (ČSSD a NEZÁVISLÍ). Ten v nedávných senátních volbách svoji pozici sice neobhájil, ale po čtyřleté pauze se vrací do čela Čáslavi. Do opozice po čtyřech letech odchází dosavadní starosta Vlastislav Málek i místostarosta Martin Horský (oba Čáslav pro všechny). 

Poprvé jsou obsazeny pozice dvou místostarostů: na takzvaný plný úvazek ekonomka Renata Vaculíková. A lékař Ervin Petrikovič (oba ČSSD a NEZÁVISLÍ) takzvaně jako neuvolněný místostarosta. Podle vedení města by měl dohlížet na Městskou nemocnici Čáslav. Ostatní členy Rady města Čáslavi najdete v rámečku dole.

Voliči uvěřili volebnímu uskupení ČSSD a NEZÁVISLÍ, že nejlépe ví, jak vyřešit kritický stav Městské nemocnice Čáslav. Komunální volby vyhráli drtivě s 46 %. To je na jedné straně velký úspěch, na druhé obrovská odpovědnost. ČSSD a NEZÁVISLÍ totiž nepotřebují k prosazování nikoho dalšího. Volební strana ČSSD a NEZÁVISLÍ má jasnou nadpoloviční převahu v městském zastupitelstvu. I přesto se domluvili vítězové na spolupráci s třetím ANO.

Jakou roli sehráli – první a druhá nejoblíbenější za ČSSD a NEZÁVISLÍ – učitel Daniel Mikš a doktorka Julie Provazníková?
Nejvíce preferenčních hlasů ve vítězné koalici ČSSD a NEZÁVISLÍ získal Daniel Mikš. Ten je bývalý místostarosta i zastupitel za ČSSD, ale překvapivě před pár dny oznámil, že z rodinných důvodů nebude usilovat ani o pozici místostarosty. Psali jsme: Nejúspěšnější mimo hru. Proč Mikš neusiluje ani o místostarostu?

Druhé preferenční místo obsadila NEZÁVISLÁ lékařka Julie Provazníková. Když pozici místostarosty odmítl Daniel Mikš. Mohla by být ve hře právě zmiňovaná Julie Provazníková. V minulosti již zasedala v Radě města. Nakonec skončila jenom v radě. Mikš se nakonec ani do takzvané Rady města Čáslavi, což jsou takoví ministři, vůbec nedostal. Na kandidátce byla Provazníková přitom na celkovém druhém místě a Mikš na třetím. Jaromír Strnad byl jednička. 

Městská nemocnice Čáslav: Jak to dopadne s ředitelkou? Kdo bude řídit zařízení?
Na přímý dotaz, jak to bude po téměř měsíci od voleb s řešením krize, tedy především s řízením nemocnice, zda zůstane současná kritizovaná ředitelka, nebo bude vyhlášeno výběrové řízení, nebylo starostou Čáslavi Strnadem odpovězeno přímo na zastupitelstvu.

Současnou ředitelku Městské nemocnice Čáslav Ditu Mlynářovou občané v Kolíně zvolili do zastupitelstva za ANO 2011. Je tedy otázkou, zda se postu v zastupitelstvu opravdu v Kolíně vzdá, bude pokračovat „pouze“ na pozici ředitelky zdravotnického zařízení v Čáslavi, nebo bude vykonávat obě pozice zároveň?

Nebo ji nové vedení radnice v čele ČSSD a NEZÁVISLÍ odvolá? Vyhlásí případně nový konkurz? 

V širším hledáčku může být bývalý ředitel Martin Novák (ČSSD), který z vedení Městské nemocnice Čáslav odešel po prohraných volbách na konci roku 2018. Zařízení může dočasně řídit právě on.

Pro kontext je také nutné dodat, že v Čáslavi bude ČSSD a NEZÁVISLÍ vládnout právě společně s ANO 2011. A tak je možné, že Dita Mlynářová bude pokračovat ve vedení nemocnice, nebo ji vystřídá někdo právě za ČSSD a NEZÁVISLÉ. Vše ukáže až čas jakou cestou se staronové vedení města vydá.

Sestřih z prvního povolebního městského zastupitelstva v Čáslavi

Rada města Čáslavi

Rada města je městská vláda. V čele je starosta a dva místostarostové. Uvolněnými radními jsou v čáslavském případě pouze starosta a místostarosta. Oba vykonávají volenou funkci na „plný úvazek“. Jsou uvolněni z pracovního poměru a fakticky se stávají po dobu výkonu své funkce „jakoby“ zaměstnanci města.

Rada města v Čáslavi má celkem 7 členů. Pět zbylých radních je neuvolněných. Nejsou v pracovním poměru, jim poskytuje obec náhradu ušlého výdělku za dobu strávenou výkonem funkce paušální částkou. Radní rozhodují sami o důležitých otázkách fungování města a zároveň doporučují vlastní záměry ke schválení do městského zastupitelstva.

Ing. Jaromír Strnad (ČSSD a NEZÁVISLÍ)
starosta

Mgr. Renata Vaculíková (ČSSD a NEZÁVISLÍ)
místostarostka

MUDr. Ervin Petrikovič (ČSSD a NEZÁVISLÍ)
místostarosta (neuvolněný)
pro Městskou nemocnici Čáslav

MUDr. Julie Provazníková (ČSSD a NEZÁVISLÍ)
Ing. Zdeňka Nezbedová (ČSSD a NEZÁVISLÍ)
Ing. Josef Ruml (ČSSD a NEZÁVISLÍ)
Mgr. Jiří Žaloudek (ANO)

Městské zastupitelstvo v Čáslavi (2022-2026)
má celkem 21 členů

koalice = 12 +3 zastupitelů

ČSSD 12 zastupitelů
Ing. Jaromír Strnad
Mgr. Daniel Mikš
MUDr. Julie Provazníková
MUDr. Ervin Petrikovič
MUDr. Ctibor Provazník
Ing. Jiří Havlíček, MBA
RNDr. Tomáš Hasík
Ing. Zdeňka Nezbedová
Mgr. Renata Vaculíková
Ing. Josef Ruml
Mgr. Václav Drda
Vojtěch Nezbeda

ANO 3 zastupitelé
Ing. Drahomír Blažej, MBA
Mgr. Jiří Žaloudek
Bc. Alice Vavřinová

opozice = 6 zastupitelů

Čáslav pro všechny
6 zastupitelů
JUDr. Vlastislav Málek
Mgr. David Tichý
Mgr. Filip Velímský, Ph.D.
Jiří Honzíček
Mgr. Martin Jusko
Martin Horský


hlasovací matematika

12(+3) : 6 Pokud všech 12 zastupitelů ČSSD a NEZÁVISLÍ bude chtít podpořit jakýkoliv návrh, budou s ním „jednohlasně“ souhlasit, tak při současném rozložení sil prosadí prakticky cokoliv. Samostatně totiž mají o jeden hlas nadpoloviční většinu. Nepotřebují ani podporu 3 zastupitelů od hnutí ANO 2011. Taková je hlasovací matematika čáslavského zastupitelstva.
Volby 2022 v Čáslavi

volební účast 49,36 %
Výsledky ZDE. 

1. ČSSD a NEZÁVISLÍ, 45,99 %, 12 zastupitelů

2. Čáslav pro všechny, 21,65 %, 6 zastupitelů

3. ANO 2011, 13,13 %, 3 zastupitelé

mimo zastupitelstvo, hranice 5 %
4. ODS 4,66 %

5. Šance pro rodinu 3,74 %

6. Česká pirátská strana 3,29 %

7. Čáslav sobě 3,04 %

8. KSČM 2,39 %

9. NAŠE Čáslav 2,11 %

CELÝ ZÁZNAM: Středa 19. října od 17:00, Nová scéna Dusíkova divadla v Čáslavi Stačí kliknout ZDE, nebo na obrázek (přenos zajišťuje Městský úřad Čáslav).

ℹTomáš Ouředník, fenomens.cz

 
Sdílejte: