ŽIVĚ: Zastupitelstvo. Změny na radnici. Co nemocnice? ČSSD a NEZÁVISLÍ teď mlčí

S největší pravděpodobností vleklá krize v nemocnici rozhodla o výsledku komunálních voleb v Čáslavi. Po čtyřech letech odchází do opozice dosavadní starosta Vlastislav Málek i místostarosta Martin Horský (oba Čáslav pro všechny). Do vedení města se vrací ČSSD s podporou takzvaných NEZÁVISLÝCH. Včetně kandidujících lékařů.

Kdo se stane starostou, místostarostou? Kdo bude mezi 7 členy vlády města, tedy členy takzvané Rady města? To se všechno definitivně rozhodne až na prvním ustavujícím zasedání městského zastupitelstva. To se uskuteční téměř po měsíci od komunálních volbách. A to ve středu 19. října od 17:00. Na Novou scénu Dusíkova divadla můžete dorazit osobně, nebo jej sledovat ŽIVĚ. Stačí kliknout ZDE, nebo na obrázek (přenos zajišťuje Městský úřad Čáslav).

Voliči uvěřili volebnímu uskupení ČSSD a NEZÁVISLÍ, že nejlépe ví, jak vyřešit kritický stav Městské nemocnice Čáslav. Komunální volby vyhráli drtivě s 46 %. To je na jedné straně velký úspěch, na druhé obrovská odpovědnost. ČSSD a NEZÁVISLÍ totiž nepotřebují k prosazování nikoho dalšího.

Volební strana ČSSD a NEZÁVISLÍ má jasnou nadpoloviční převahu v městském zastupitelstvu. Sice uzavřela koalici s třetím hnutím ANO, ale ve skutečnosti jej vůbec nepotřebují. Co budou chtít, tak mohou prosadit. Hlavním hybatelem je teď volební lídr, bývalý starosta Čáslavi i dlouholetý senátor, Jaromír Strnad. 

Psali jsme: Nejúspěšnější mimo hru. Proč Mikš neusiluje ani o místostarostu?

ČSSD a NEZÁVISLÍ mlčí a podrobnosti tají…
Zástupce vítězného uskupení jsme oslovili s několika dotazy, ale moc konkrétních odpovědí jsme nezískali. Lze očekávat, že starostou Čáslavi se stane znovu Jaromír Strnad. Byl volebním lídrem, nestal se znovu senátorem. I další okolnosti uvnitř vítězného uskupení ČSSD a NEZÁVISLÍ hovoří pro jeho volbu. A co s nemocnici?

„Jedná se také o celkové situaci ve městě a prvních krocích, které budou třeba provést. Lékaři již samozřejmě začali pracovat na budoucím postupu v případě nemocnice,“ reagovala za vítězné volební uskupení Zdeňka Nezbedová před středečním zastupitelstvem.

Argumentovali jsme také, že povolební jednání může být rychlejší a výsledky již konkrétnější, když ČSSD nikoho nepotřebuje. „Je pravda, že s koaličním partnerem bychom jednat vlastně nemuseli, ale považujeme to minimálně za slušnost a krok k nezbytně dobré spolupráci. Navíc složitá situace ve městě například ohledně nemocnice vyžaduje i jiná, než jen koaliční jednání,“ obhajuje Zdeňka Nezbedová.

Městská nemocnice Čáslav. Jak to dopadne s ředitelkou? Kdo bude řídit zařízení?
Současnou ředitelku Městské nemocnice Čáslav Ditu Mlynářovou občané v Kolíně zvolili do zastupitelstva za ANO 2011. Je tedy otázkou, zda se postu v zastupitelstvu opravdu v Kolíně vzdá, bude pokračovat „pouze“ na pozici ředitelky zdravotnického zařízení v Čáslavi, nebo bude vykonávat obě pozice zároveň?

Nebo ji nové vedení radnice v čele ČSSD a NEZÁVISLÍ odvolá? Vyhlásí případně nový konkurz? V širším výběru by mohli být lékaři Ctibor Provazník i Ervin Petrikovič. Oba byli na úspěšné kandidátce ČSSD a NEZÁVISLÍ a budou čáslavskými zastupiteli.

Nebo může být v širším hledáčku také bývalý ředitel Martin Novák (ČSSD), který z vedení Městské nemocnice Čáslav odešel po prohraných volbách na konci roku 2018. Zařízení může dočasně řídit právě on.

Pro kontext je také nutné dodat, že v Čáslavi bude ČSSD a NEZÁVISLÍ vládnout právě společně s ANO 2011. A tak je možné, že Dita Mlynářová bude pokračovat ve vedení nemocnice, nebo ji vystřídá někdo právě za ČSSD a NEZÁVISLÉ. Vše ukáže až čas jakou cestou se staronové vedení města vydá.

Jakou roli bude hrát – druhá nejoblíbenější – doktora Julie Provazníková?
Nejvíce preferenčních hlasů ve vítězné koalici ČSSD a NEZÁVISLÍ získal Daniel Mikš. Ten je bývalý místostarosta i zastupitel za ČSSD, ale překvapivě před pár dny oznámil, že z rodinných důvodů nebude usilovat ani o pozici místostarosty. Psali jsme: Nejúspěšnější mimo hru. Proč Mikš neusiluje ani o místostarostu?

Druhé preferenční místo obsadila NEZÁVISLÁ lékařka Julie Provazníková. Tu jsme přímo oslovili. Zatím nemáme žádnou reakci na naše dotazy. S dotazem na „její uplatnění“ jsme oslovili i ČSSD, že dalším v pořadí je právě Julie Provazníková. „Víte, že nemáme přímou volbu starosty, ani místostarosty, proto první nebo druhý – na řadě – v tomto případě není správný výraz,“ reagovala Zdeňka Nezbedová.

Když pozici místostarosty odmítl Daniel Mikš. Měla by být ve hře právě zmiňovaná Julie Provazníková. V minulosti již zasedala v Radě města. Z logiky odbornosti by se měla stát radní pro zdravotnictví, tedy takovou ministryní zdravotnictví čáslavské vlády. A zároveň odhadujeme, že by mohla vykonávat i pozici místostarostky, zřejmě ale neuvolněné. To znamená, že by si ponechala i vlastní gynekologickou praxi. Není to totiž tak jednoduché vše náhle přerušit.

Poprvé dva místostarostové? V Radě města bude 7 členů
Podle dostupných informací vždy ve vedení Čáslavi byl starosta a místostarosta. Nově budou zřejmě ve vedení města dva místostarostové. „Pokud se to schválí, bude jeden místostarosta uvolněný a druhý, po určitou dobu neuvolněný,“ naznačil na náš dotaz lídr hnutí ANO 2001 Drahomír Blažej.

Uvolněný znamená, že vykonává volenou funkci na „plný úvazek“. Je uvolněn z pracovního poměru a fakticky se stává po dobu výkonu své funkce „jakoby“ zaměstnancem města. 

Jako o druhém místostarostovi, tedy o uvolněném místostarostovi, nebo místostarostce lze uvažovat o Renatě Vaculíkové, Ervinu Petrikovičovi (v případě, že by nebyl ředitelem nemocnice) a Jiřím Havlíčkovi. Vycházíme ze souvislostí týkajících se čáslavské ČSSD i pořadí na kandidátce, které určuje zájem se angažovat v případě úspěchu.

„Skutečně se jedná jak o počtu místostarostů (formulace na plakátu je obecná a vychází z obecných pravidel), tak i o obsazení jednotlivých postů. Ano, dnes je již zřejmé, že ANO bude mít v radě města jedno místo,“ naznačila Zdeňka Nezbedová. Podle informací ANO 2011 půjde o Alici Vavřinovou, nebo Jiřího Žaloudka.

„Nepředpokládám, že by se měnil počet členů městské rady,“ napsala Zdeňka Nezbedová na počet členů rady. Aktuálně je v Radě města Čáslavi 7 členů. V radě jsou starosta, místostarosta a členové rady, takzvaní ministři městské vlády. Všichni jsou voleni z řad zastupitelů. V případě jasné nadpoloviční většiny ČSSD a NEZÁVISLÍ o o „všech jménech“ rozhodují právě vítězové voleb, respektive i zástupci hnutí ANO. Šest zástupců bude mít ČSSD a NEZÁVISLÍ a jedno místo obsadí ANO.

Čáslav pro všechny prohrála. Členové koalice jsou mimo zastupitelstvo
Jedinou opoziční stranou v městském zastupitelstvu bude od roku 2022 do roku 2026 Čáslav pro všechny. Má 6 zastupitelů, původně jich měla 9. Prohru zaznamenaly i jejich dosavadní koaliční partneři. ODS ani Šance pro rodinu nemají vůbec žádného zastupitele. Předtím držely strany dohromady dvě zastupitelky. Dohromady to bylo 11 zastupitelů.

Program ustavujícího zastupitelstva

Složení slibu nově zvolenými členy zastupitelstva města
Schválení programu ustavujícího zasedání zastupitelstva města

Volba
a) volební komise
b) návrhové komise
c) ověřovatelů dnešního zápisu

Schválení volebního řádu pro volbu starosty, místostarosty (- ů) a rady města

Stanovení počtu
a) místostarostů
b) dlouhodobě uvolněných členů zastupitelstva
c) členů rady města

Volba
a) starosty
b) místostarosty
c) ostatních členů rady města

Stanovení odměn neuvolněných členů zastupitelstva

Souhrnné usnesení

Diskuse

Městské zastupitelstvo v Čáslavi (2022-2026)
má celkem 21 členů

koalice = 12 +3 zastupitelů

ČSSD 12 zastupitelů
Ing. Jaromír Strnad
Mgr. Daniel Mikš
MUDr. Julie Provazníková
MUDr. Ervin Petrikovič
MUDr. Ctibor Provazník
Ing. Jiří Havlíček, MBA
RNDr. Tomáš Hasík
Ing. Zdeňka Nezbedová
Mgr. Renata Vaculíková
Ing. Josef Ruml
Mgr. Václav Drda
Vojtěch Nezbeda

ANO 3 zastupitelé
Ing. Drahomír Blažej, MBA
Mgr. Jiří Žaloudek
Bc. Alice Vavřinová

opozice = 6 zastupitelů

Čáslav pro všechny
6 zastupitelů
JUDr. Vlastislav Málek
Mgr. David Tichý
Mgr. Filip Velímský, Ph.D.
Jiří Honzíček
Mgr. Martin Jusko
Martin Horský


hlasovací matematika

12(+3) : 6 Pokud všech 12 zastupitelů ČSSD a NEZÁVISLÍ bude chtít podpořit jakýkoliv návrh, budou s ním „jednohlasně“ souhlasit, tak při současném rozložení sil prosadí prakticky cokoliv. Samostatně totiž mají o jeden hlas nadpoloviční většinu. Nepotřebují ani podporu 3 zastupitelů od hnutí ANO 2011. Taková je hlasovací matematika čáslavského zastupitelstva.
Volby 2022 v Čáslavi

volební účast 49,36 %
Výsledky ZDE. 

1. ČSSD a NEZÁVISLÍ, 45,99 %, 12 zastupitelů

2. Čáslav pro všechny, 21,65 %, 6 zastupitelů

3. ANO 2011, 13,13 %, 3 zastupitelé

mimo zastupitelstvo, hranice 5 %
4. ODS 4,66 %

5. Šance pro rodinu 3,74 %

6. Česká pirátská strana 3,29 %

7. Čáslav sobě 3,04 %

8. KSČM 2,39 %

9. NAŠE Čáslav 2,11 %

Rada města Čáslavi

Rada města je městská vláda. V čele je starosta a místostarosta. Uvolněnými radními jsou v čáslavském případě pouze starosta a místostarosta. Oba vykonávají volenou funkci na „plný úvazek“. Jsou uvolněni z pracovního poměru a fakticky se stávají po dobu výkonu své funkce „jakoby“ zaměstnanci města.

Rada města v Čáslavi má celkem 7 členů. Pět zbylých radních je neuvolněných. Nejsou v pracovním poměru, jim poskytuje obec náhradu ušlého výdělku za dobu strávenou výkonem funkce paušální částkou. Radní rozhodují sami o důležitých otázkách fungování města a zároveň doporučují vlastní záměry ke schválení do městského zastupitelstva.

ℹTomáš Ouředník, fenomens.cz

 
Sdílejte: