Podepsáno. Do Čáslavi zamíří 24 stíhaček F-35. Nejdražší projekt v historii

Ministryně obrany Jana Černochová dnes s velvyslancem USA Bijanem Sabetem podepsala Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Týká se právě projektu pořízení 24 letounů F-35.

Americké stíhačky F-35 budou mít domov na 21. základně taktického letectva Čáslav. Jde o nejdražší projekt v historii Armády ČR. Podle Ministerstva obrany ČR tímto krokem bylo završeno vyjednávání o budoucnosti českého nadzvukového letectva a uzavření tohoto kontraktu.

Na letišti u Čáslavi nahradí švédské stíhačky gripen. Podle dřívějších informací budou první F-35 vyrobeny pro Česko v roce 2029, všech 24 strojů by mělo do Čáslavi zamířit do roku 2035. Nákup 24 amerických F-35A Lightning II odsouhlasila vláda v září 2023. 

A jak vidí pořízení F-35 Čáslaváci? Bude kontrakt výhodný i pro město?

Samotný záměr je v situaci napjatého státního rozpočtu pro řadu občanů kontroverzní. „Na to peníze jsou??? Na zbytečnosti!,“ napsala Iva Rokosová. „Tak by se letectvo mohlo nahradit třeba papírovými letadélky. To bude levný, ne?“ reaguje Vojta Zvolský.

V Čáslavi a okolí řadu obyvatel spíše zajímá hlučnost nových stíhaček. „To bude kraválu, bůh s námi,“ prohlásil například Václav Semerád. Mezi Čáslaváky se také začíná mluvit o různých formách kompenzace. „To bude armáda platit trojskla a protihlukové stěny?“ píše Radek Končel.

Kvůli novým letadlům dojde i k rekonstrukci celé základny. Ta je naplánována na roky 2026-27. Na letišti u Čáslavi dojde ke kompletní výluce letového provozu a letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA budou po dva roky působit na záložních letištích.

Podporuji FENOMENS.CZ číslo účtu: 2701445634/2010 (Fio banka)
Děkujeme za podporu!

Jak moc výhodný bude kontrakt?
Nedílnou součástí kontraktu je také dojednaná průmyslová spolupráce, která byla smluvně uzavřena v minulém týdnu. Podle ministerstva je připraveno je 11 projektů se společností Lockheed Martin a 3 projekty s firmou Pratt&Whitney, a to celkem za 15,3 miliardy korun.

Podílet se na nich bude 13 českých podniků a univerzit. Ty se zapojí ve čtyřech oblastech: výroba komponent, výzkum a vývoj, pilotní výcvik a údržba, servis a opravy F-35.

„Slíbila jsem, že smlouva na americké letouny F-35 bude uzavřena nejpozději do konce března a dnes jsem tento slib splnila. Touto mezivládní dohodou vstupuje naše země a také armáda do nové éry. Do éry, kdy se nejenom vojáky, ale už i moderní technikou, řadíme do první ligy evropských členů NATO. Stroje 5. generace jsou totiž páteřním letounem Severoatlantické aliance. Jejich pořízením navíc dojde ke zvýšení bojeschopnosti české armády,“ prohlásila po podpisu ministryně Jana Černochová.

„Systém F-35 je jediný, s nímž můžeme obstát na bojištích budoucnosti a který zároveň bude zárukou, že se v případě potřeby dokážeme společně s našimi spojenci efektivně bránit vnější agresi,” uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Jak uvedlo Ministerstvo obrany ČR pořizovací proces bude probíhat jedenáct let s tím, že první stroje k nám přiletí v roce 2031. Současně s postupnými platbami dochází ke zpracování Komplexního implementačního plánu, který definuje způsob zavedení systému F-35 do prostředí AČR.

Konkrétně jde o naplánování personálu, jeho výcviku, výstavby potřebné infrastruktury, servisní a logistické podpory, rozvoje dalších podpůrných služeb tak, aby postupné dodávky všech 24 kusů F-35 probíhaly bez problémů od samotného začátku.

Veškeré další podrobné informace o pořízení systému F-35 a o budoucnosti nadzvukového letectva AČR naleznete na webových stránkách Ministerstva obrany ve vypracovaných otázkách a odpovědích.

Chcete být také vidět na webu fenomens.cz a sociálních sítích s tisíci fanoušky.
Kontaktujte nás +420 730 666 555 nebo redakce@fenomens.cz

Psali jsme:
Rozhodnuto. 24 stíhaček F-35 do Čáslavi. Nákup za 150 mld. korun. Co na to občané?

Sdílejte: