Zpackaná dronová show. Kolik platí město? Stovky diváků nic neviděly

Premiéra dronové show na Kutnohorsku skončila fiaskem. Drony poprvé v historii Kutné Hory, stálo v pozvánce. Město zapsané v UNESCO si ale udělalo negativní reklamu. Provedení dronové show za 80 tisíc korun totiž skončilo obrovským rozčarováním a zklamáním.

Stovky diváků nic neviděly. Stejně jako ostatní jsem zmateně pobíhal sem tam, abych našel, co nejlepší místo. Příchod Nového roku byl nepříjemným zklamáním pro velkou část přítomných, především pro rodiny s dětmi. 10. únoru se dronová show uskuteční v Čáslavi. Uvidíme, jak se tentokrát vše podaří.

Stejně jako ostatní jsem v Kutné Hoře očekával příchod Nového roku na místech, kde měl být podle organizátorů nejlepší výhled: u chrámu sv. Barbory a Jezuitské koleje. Drony létaly nakonec velmi nízko, a tak na mnoha místech kolem Barbory i Jezuitské koleje je stovky diváků vůbec nemohly uvidět.

Velké stíny pochybností přineslo nejen provedení dronové show, organizace samotné akce, ale i chaotická komunikace po samotné nedokonalé show.

Psali jsme: Ohňostroje, drony, nebo ticho. Jak se rozhodla 3 města: Čáslav, Kutná Hora a Kolín?

Vedení města nejprve přišlo v den konání show s tím, že za vše může špatné počasí, aby se za pár dnů samotná firma odvolala na softwarové problémy.

„Drony mají svá omezení a dnes poměrně foukalo, nemohly proto vystoupat výš. Svou roli sehrál také velký počet lidí, kteří se sjeli ze širokého okolí vzhledem k tomu, že se řada ohňostrojů rušila. Uznávám, že mnoho lidí nemohlo dobře vidět,“ uvedla po akci místostarostka Kutné Hory Kateřina Špalková. Podle ní takovou akci každopádně pořádalo město úplně poprvé a je třeba se z chyb poučit.

Následně o tři dny později s jiným odůvodněním přispěchala společnost Magic drones, která zajišťovala dronovou show na letošní novoroční oslavu v Kutné Hoře. 

Na vině je údajně softwarová chyba…

Společnost Magic drones, která zajišťovala dronovou show na letošní novoroční oslavu v Kutné Hoře, se vedení města písemně omluvila za nedostatečnou výšku dronů. To zapříčinilo špatnou viditelnost světelného představení a mnoho diváků odešlo zklamaných. Na město se poté na sociálních sítích snesla značná kritika.

Na vině je ale podle firmy chyba v aktualizaci tzv. firmwaru, který byl vydán výrobcem dronů bez předchozího prověření.
 
Předem naprogramovaná výška 70 – 80 metrů byla pohledově volena tak, aby byl výhled z předem určených lokalit zcela v pořádku. Technická chyba způsobila snížení výšky, což po samotném vzletu již nelze nijak ovlivnit. Velmi nás tato situace mrzí a omlouváme se za vzniklá zklamání velkým i malým divákům,“ sdělil v dopise Josef Bača ze společnosti Magic drones s tím, že při zkoušce se drony ovládají manuálně a tudíž se chybu nepodařilo odhalit včas.
 
Maximální možnou výšku 80 metrů navíc limitovala řada faktorů od rizik spojených s lednovým počasím, přes bezpečnostní dopadovou zónu až po ochranná pásma železnice a budov.
 
Firma proto městu Kutná Hora nabídla finanční kompenzaci a snížila cenu dronové show z původních 80 tisíc na 50 tisíc korun a dále nabídla další dronovou, případně laserovou show pro město zdarma. O finální podobě kompenzace chce ale město ještě jednat. 
 
Nic se nemění na tom, že město velmi mrzí, kolik lidí odešlo z dronové show zklamaných,“ uzavřelo celou záležitost vedení Kutné Hory.

Pozvánka: Kutná Hora – dronová show 1. 1. 2024 od 16.30
Vedení města v čele se starostou Lukášem Seifertem (ODS) poprvé v historii města již dříve rozhodlo, že místo tradičního ohňostroje připraví show dronů.

Vůbec poprvé v historii města nahradí tradiční ohňostroj světelná dronová show. Bude se konat 1. ledna 2024 od 16.30 hodin. Nejlepší výhled na dronovou show bude od chrámu sv. Barbory a od Jezuitské koleje. Park pod Vlašským dvorem bude v rámci bezpečnostní zóny od 14 hodin uzavřen.“

„Hodně lidí o mně ví, že mám rád moderní technologie a Kutná Hora je zase nádherné královské město. Proto si myslím, že je fajn, aby pozadí Kutné Hory, v tomto případě chrám svaté Barbory, jezuitská kolej, Hrádek i Vlašský dvůr, stálo v kontrastu právě proti té moderní technologii,“ řekl starosta Lukáš Seifert s tím, že město zároveň vyslyšelo požadavky těch občanů, kteří si přáli ohleduplnější verzi oslav příchodu nového roku než je tradiční ohňostroj.“ 

„Drony jsou navíc považovány za „zelenou“ alternativu ohňostrojů bez dopadu na přírodu, volně žijící zvířata i domácí mazlíčky.“

„Pokud by byl velký vítr nebo déšť, dronová show se nemůže konat. To je asi největší omezení, které tato technologie přináší,“ dodává starosta Kutné Hory Seifert.

„Dronovou show návštěvníkům slibuje nevšední zážitek a zajímavou podívanou. Tu zajistí synchronizované skupiny naprogramovaných dronů, které ve výšce až 120 metrů předvádí důmyslnou choreografii.“

Chcete být také vidět na webu fenomens.cz a sociálních sítích s tisíci fanoušky.
Kontaktujte nás +420 730 666 555 nebo redakce@fenomens.cz

Podporuji FENOMENS.CZ číslo účtu: 2701445634/2010 (Fio banka)
Děkujeme za podporu!

Chcete být také vidět na webu fenomens.cz a sociálních sítích s tisíci fanoušky.
Kontaktujte nás +420 730 666 555 nebo redakce@fenomens.cz

Sdílejte: