Ohňostroje, drony, nebo ticho. Jak se rozhodla 3 města

Má být, či nemá být. To je pravděpodobně největší otázka příchodu Nového roku. Řeč je o ohňostroji. Na jedné straně jsou odpůrci ohňostrojů, na druhé zastánci bujarého veselí právě za pomocí rachejtlí, dělobuchů a petard. Do již tak vyhroceného souboje názorů, jak mají města vítat Nový rok, zasáhla i tragická událost.

V Praze na konci roku zemřelo při střelbě 14 lidí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v této souvislosti vyzval a doporučil starostům: Letošní Silvestr a Nový rok bez ohňostrojů a zábavní pyrotechniky. Zvolené vedení Čáslavi, Kutné Hory a Kolína reaguje na nastalou situaci zcela odlišně. 

foto: vlevo starosta Čáslavi Jaromír Strnad (ČSSD a Nezávislí), uprostřed starosta Kutné Hory Lukáš Seifert (ODS), vpravo starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín), dole ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Nejde jen o pietu, ale i o preferenci měst, respektive zvolených představitelů a obyvatel, jak oslavovat nový rok. Ohňostroje přerušila i covidová opatření. Podle Akademie věd ČR jsou především ohňostroje a zábavná pyrotechnika toxickým koktejlem pro občany, ale i zvířata. Jde i o hlukovou smrtící zátěž.

I proto některá města sahají k alternativám: dronové šou, nebo jako dočasně Praha k videomappingu.

A jak rozhodli volení představitelé tří měst? Jak obhajují svá rozhodnutí před občany, před obyvateli, kterým slibovali zábavu? A jak chtějí vyhovět potenciálním voličům? A jak a pokud vůbec vysvětlují zdravotní rizika samotných ohňostrojů? 

Chcete být také vidět na webu fenomens.cz a sociálních sítích s tisíci fanoušky.
Kontaktujte nás +420 730 666 555 nebo redakce@fenomens.cz

Čáslav – zrušeno
Občané zažívají letos s přípravami na novoroční oslavy opravdu zvláštní rok. Nejprve vedení města (ČSSD a Nezávislí + ANO 2011) v čele se starostou Jaromírem Strnadem nabídlo občanům anketu: chcete dronovou šou, nebo ohňostroj?

Z více než 800 hlasujících pro drony hlasovalo téměř 450 lidí. I přesto vedení města vybralo na Nový rok ohňostroj.  Až tragická událost v Praze rozhodla o tom, že se žádný novoroční ohňostroj neuskuteční. Návrh na jeho zrušení podal opoziční zastupitel Martin Horský (Čáslav pro všechny).

Podle něj šlo o spolupráci se zastupitelkou Julií Provazníkovou (ČSSD a Nezávislí). Ještě 27. 12. v 19 hodin byla uveřejněna pozvánka na facebookových stránkách infocentra Čáslavi, aby v pátek 29. 12. kolem 8 hodiny byl ohňostroj zrušen. V zastupitelstvu má nadpoloviční většinu ČSSD a Nezávislí + ANO 2011.

„Vážení spoluobčané, v tragických okamžicích, jakými jsme byli nedávno svědky, si ještě více než kdy jindy uvědomujeme, že právě život je tou největší hodnotou, za kterou je třeba stát, a kterou je nezbytné společně chránit. Prožívejme jej tedy i nadále spolu se svými blízkými, přáteli či sousedy v klidu a harmonii. Věřme, že rok 2024 nám k tomu dá dostatek příležitostí i bez novoročního ohňostroje,“ uveřejnil Městský úřad Čáslav příspěvěk podepsaný Zastupitelé města Čáslav.

Kutná Hora – dronová šou 1. 1. 2024 od 16.30
Vedení města v čele se starostou Lukášem Seifertem (ODS) poprvé v historii města již dříve rozhodlo, že místo tradičního ohňostroje připraví šou dronů.

Vůbec poprvé v historii města nahradí tradiční ohňostroj světelná dronová show. Bude se konat 1. ledna 2024 od 16.30 hodin. Nejlepší výhled na dronovou show bude od chrámu sv. Barbory a od Jezuitské koleje. Park pod Vlašským dvorem bude v rámci bezpečnostní zóny od 14 hodin uzavřen.“

„Hodně lidí o mně ví, že mám rád moderní technologie a Kutná Hora je zase nádherné královské město. Proto si myslím, že je fajn, aby pozadí Kutné Hory, v tomto případě chrám svaté Barbory, jezuitská kolej, Hrádek i Vlašský dvůr, stálo v kontrastu právě proti té moderní technologii,“ řekl starosta Lukáš Seifert s tím, že město zároveň vyslyšelo požadavky těch občanů, kteří si přáli ohleduplnější verzi oslav příchodu nového roku než je tradiční ohňostroj.“ 

„Drony jsou navíc považovány za „zelenou“ alternativu ohňostrojů bez dopadu na přírodu, volně žijící zvířata i domácí mazlíčky.“

„Pokud by byl velký vítr nebo déšť, dronová show se nemůže konat. To je asi největší omezení, které tato technologie přináší,“ dodává starosta Kutné Hory Seifert.

„Dronovou show návštěvníkům slibuje nevšední zážitek a zajímavou podívanou. Tu zajistí synchronizované skupiny naprogramovaných dronů, které ve výšce až 120 metrů předvádí důmyslnou choreografii.“


Kolín – ohňostroj 1. 1. 2024 od 18:00
Ve vedení kolínské radnice je Michael Kašpar (Změna pro Kolín/STAN). Bývalým starostou Kolína je jeho kolega a současný ministr Vít Rakušan (STAN). Ani to nerozhodlo o tom, že by kolínská radnice přijala doporučení dlouholetého starosty Rakušana. Město ohňostroj pořádá.

„Vážení občané, reagujeme tímto příspěvkem na včerejší doporučení ministra vnitra Víta Rakušana, kdy požádal města a obce k rušení ohňostrojů. Důvodem je tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze z minulého týdne, která si vyžádala 14 obětí, a také dvojnásobná vražda z Klánovického lesa.

Výzvu jsme zvážili a považujeme za smysluplné požádat občany, aby omezili pyrotechniku na Silvestra. Víme, že o tohle můžeme jen požádat, ale prosíme o to.

Novoroční oficiální městský ohňostroj rušit nebudeme, vnímáme ho jako oslavu příchodu nového roku, nových příležitostí, nové radosti. Proběhne 1. ledna od 18 hodin.

Budeme moc rádi, pokud lidé, kteří omezí své lokální ohňostroje a pyrotechniku, přijdou na profesionální a předem hlášený ohňostroj, o kterém ví i složky IZS, které jsou vždy přítomny.“

Podporuji FENOMENS.CZ číslo účtu: 2701445634/2010 (Fio banka)
Děkujeme za podporu!

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)

Osobní prosba ministra vnitra starostům, starostkám i všem spoluobčanům: Omezme používání zábavní pyrotechniky

Letošní Silvestr a Nový rok bez ohňostrojů a zábavní pyrotechniky. S touto prosbou se dnes ministra vnitra Vít Rakušan obrátil dopisem na všechny starostky a starosty obcí.

V souvislosti s vražednými útoky, které se staly před letošními Vánocemi, požádal Vít Rakušan představitele obcí, aby upustili od plánovaných ohňostrojů. Zároveň je poprosil, aby apelovali i na své spoluobčany, aby se i oni zdrželi používání zábavní pyrotechniky.

To nejmenší, co můžeme udělat pro ty, jichž se událost bolestně dotkla, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat trauma, které násilí zanechalo

Praha nepořádá novoroční ohňostroje již několik let. V roce 2020 je nahradila videomappingem. Od ohňostrojů nad Vltavou se upustilo i kvůli tomu, že je území významné zimoviště vodních ptáků. Letos se v české metropoli neuskuteční ani videomapping. Důvodem je údajně velká koncentrace lidí na jednom místě. Hlavní město nabídne letos Pražanům výhodné vstupné, za symbolickou korunu například do zoo.

Chcete být také vidět na webu fenomens.cz a sociálních sítích s tisíci fanoušky.
Kontaktujte nás +420 730 666 555 nebo redakce@fenomens.cz

Sdílejte: