Den D. Skládka u Čáslavi. Jaká bude budoucnost města? Občané vs. AVE CZ. Ministerstvo zve do Grandu

Na středu 3. dubna od 16 hodin svolalo Ministerstvo životního prostředí veřejné projednání takzvaného procesu EIA. Majitel a provozovatel skládky u Čáslavi AVE CZ žádá o extrémní rozšíření skládky. V konečném důsledku jde o dvojnásobné zvětšení.

Aktivní občané středočeské Čáslavi se záměrem na další extrémní rozšíření skládky u Čáslavi nesouhlasí. „Vždyť zvýšený výskyt zhoubných nádorů v okolí skládek (v okruhu 3 km) je jasně potvrzen několika studiemi. Je to nezpochybnitelný fakt, ač to většina zastupitelů v Čáslavi popírá, zlehčuje a mnohdy i manipuluje s informacemi,“ říká lékařka Hana Lásková ze Zelené Čáslavi.

Pokud by se záměr AVE CZ podařil proti hlasitým odpůrcům prosadit, otevřela by se cesta k budoucímu dalšímu uskladnění tisíce tun nebezpečných látek.

Jejich likvidace totiž není omezena rokem 2030 jako například u komunálního odpadu. Již teď občané kritizují zápach ze skládky, zničené panorama historického města a především obrovskou ekologickou zátěž způsobenou zvýšenou dopravou a zdravotními riziky, jak o nich mluví Hana Lásková.

Nejaktivnějšími odpůrci jsou Zelená Čáslav, uskupení Čáslav sobě a jediní opoziční zastupitelé Čáslav pro všechny. Petici proti dopravnímu zatížení v souvislosti s rozšířením skládky podepsalo jen za pár dnů 1 400 občanů.

Záměr zvětšit skládku o 12 hektarů má společnost AVE CZ. „Skládka by měla mít celkovou rozlohu 26,6 hektarů. To je cca 37 fotbalových hřišť nebo 13 x čáslavské Žižkovo náměstí. Mělo by se tam deponovat dalších 2. 595. 000 metrů krychlových odpadu. Z toho hrozí až 37 % nebezpečného odpadu,“ varují zástupci Zelené Čáslavi.

Občané, spolky mohli připomínky a námitky proti záměru AVE CZ posílat na Ministerstvo životního prostředí – do 29. 2. – přes takzvanou EIA.

Hrozí zvýšený výskyt rakoviny? Rizika existují
Uskupení Čáslav sobě vytvořilo speciální stránky, kterými informuje občany o problematice a žádá o různé formy podpory: Skládka | Iniciativa: Stop nebezpečnému odpadu a rozšíření skládky o 12 hektarů Aktivní je i na sociálních sítích, kde průběžně informuje o souvislostech a chystá také připomínky a námitky pro ministerstvo.

Upozorňujeme, že již současné zatížení lokality u Čáslavi nejen tuhým komunálním odpadem, ale i značnými objemy nebezpečných a zvlášť nebezpečných odpadů z mnoha lokalit republiky průmyslových odpadů a odpadů starých ekologických zátěží obrovského objemu, včetně odpadů typu chlorovaných uhlovodíků, kyanidů, těžkých kovů je již teď pro Čáslav velmi závažné. V zájmu občanů města již další takové zatěžování lokality není přípustné,“ varují zástupci Čáslav sobě.

„Studie s názvem EUROHAZCON zjistila 33% nárůst nechromozomálních vrozených vad u obyvatel žijících v okruhu 3 km od 21 studovaných skládek nebezpečného odpadu. Tento závěr potvrdila studie provedená Elliottem, Briggsem a kol. Řada studií odhalila, že existuje vyšší riziko vzniku rakoviny u lidí v blízkosti skládek a zvýšené riziko bylo pozorováno u rakoviny žaludku, jater a intrahepatálních žlučovodů a průdušnice, průdušek, plic, děložního čípku a prostaty,“  varuje Zelená Čáslav.

Finanční výhodnost? AVE CZ dluží podle obvinění městu miliardu
S dalším růstem skládky naopak souhlasí vedení Čáslavi ČSSD a Nezávislí a jejich koaliční partner ANO 2011. Silnější ČSSD a Nezávislí na vlastních webových stránkách i facebookových stránkách o svých postojích veřejnost neinformují. Čáslavské ANO 2011 vlastní webové, ani facebookové stránky vůbec nemá.  

ČSSD a Nezávislí a ANO 2011 tvrdí, že neexistuje jiné alternativní řešení a že město potřebuje miliony do rozpočtu, i na městskou nemocnici. Informace se dozvídají účastníci na městských zastupitelstvech, v Čáslavských novinách a na meucaslav.cz – Několik slov o čáslavské skládce.

Finanční plnění do rozpočtu města vyplývající z dosavadní spolupráce s AVE CZ i z extrémního zvětšení skládky je ale diskutabilní. V té souvislosti je totiž nutné připomenout, že největší odpadovou firmu v Česku, AVE CZ, stíhají kriminalisté z elitního útvaru.

Podle obvinění by měla firma AVE správně doposlat na účet Čáslavi na poplatcích téměř miliardu korun. Tvrdí zástupci Čáslav pro všechny. AVE CZ se nařčení brání.

Celá smlouva s AVE. Co občané kritizují? Je nutné skládku rozšířit dvojnásobně? Až o 12 hektarů?

„Dorazila staronová EIA – Žádost o schválení záměru rozšířit skládku v Čáslavi. Žádost v její původní podobě minulý rok vrátil posudkář Ministerstva životního prostředí. Na přepracování a dopracování obřích nedostatků, které připomínkovali občané i instituce, měla společnost AVE 3 roky. Zvládla to za rok jeden jediný. Asi na to opravdu spěchá,“ upozorňují zástupci Zelené Čáslavi na situaci posledního roku.

Psali jsme: MĚSÍČNÍK O SKLÁDCE

Podporuji FENOMENS.CZ číslo účtu: 2701445634/2010 (Fio banka)
Děkujeme za podporu!

Již dříve všech 15 zastupitelů ČSSD+NEZÁVISLÍ a ANO 2011 souhlasilo jednohlasně s rozšířením kapacity skládky u Čáslavi. Takový byl alespoň závěr mimořádného zastupitelstvu města Čáslavi. To se uskutečnilo vloni 3. 4. Předtím souhlasilo s rozšířením i 7 radních ze stejných stran, to jsou takzvaní ministři čáslavské vlády. 

„Slogany těchto dvou politických stran: ANO, BUDE LÍP i ČSSD a NEZÁVISLÍ: Spojili jsme se pro Čáslav, jsou v tomto případě prázdnými frázemi. S dvojnásobně velkou skládkou nebude v Čáslavi v žádném případě líp. A nikdo se za zájmy občanů, jejich dětí i za zodpovědnou budoucnost celé Čáslavi bohužel nespojil,“ kritizují zástupci Čáslav sobě.

Samotný povolovací proces, bez kterého se další potenciální rozšíření skládky neobejde, je zdlouhavý. Faktem je ale skutečnost, že na jedné straně je finančně silná odpadová společnost AVE CZ, na druhé zase chování komunálních politiků i aktivní občané Čáslavi. Ve složité situaci je také důležitý postoj Ministerstva životního prostředí i právní systém.

Související:
Zvětší se hora odpadu o 12 hektarů? AVE přepracovává dokumentaci. Kdy bude mimořádné zastupitelstvo

Občané:„Zrada na dětech.“ Proti zvětšení skládky v petici 1 400 kritiků. ČSSD, Nezávislí i ANO to odhlasovali

Celá smlouva s AVE. Co občané kritizují? Je nutné skládku rozšířit dvojnásobně? Až o 12 hektarů?

Politické alibi. Téma, o kterém (ne)chceme mluvit…

Hrozící skládka. Její vizualizace. Politické alibi. Zdražování nájemného. Co dalšího podstatného se děje?

Zvětšování hory odpadu a přístup našich radních je průšvih. Ten má ale řešení. Jen chtít

Jak je to s rozšířením kontroverzní skládky? Co dalšího podstatného se děje?

Chcete být také vidět na webu fenomens.cz a sociálních sítích s tisíci fanoušky.
Kontaktujte nás +420 730 666 555 nebo redakce@fenomens.cz

Sdílejte: