Rozhodnuto. 24 stíhaček F-35 do Čáslavi. Nákup za 150 mld. korun. Co na to občané?

Americké stíhačky F-35 budou mít domov na 21. základně taktického letectva Čáslav. O nákupu 24 nadzvukových letounů za 150 mld. korun rozhodla dnes česká vláda.

Na letišti u Čáslavi nahradí švédské stíhačky gripen. Podle informací z tiskové konference budou první F-35 vyrobeny pro Česko v roce 2029, všech 24 strojů by mělo do Čáslavi zamířit do roku 2035.

Samotný záměr je v situaci napjatého státního rozpočtu pro řadu občanů kontroverzní. „Na to peníze jsou??? Na zbytečnosti!,“ reagovala na informaci Iva Rokosová. „Tak by se letectvo mohlo nahradit třeba papírovými letadélky. To bude levný, ne?“ reaguje Vojta Zvolský.

V Čáslavi a okolí řadu obyvatel spíše zajímá hlučnost nových stíhaček. „To bude kraválu, bůh s námi,“ prohlásil například Václav Semerád. Mezi Čáslaváky se také začíná mluvit o různých formách kompenzace. „To bude armáda platit trojskla a protihlukové stěny?“ píše Radek Končel.

Kvůli novým letadlům dojde i k rekonstrukci celé základny. Ta je naplánována na roky 2026-27. Na letišti u Čáslavi dojde ke kompletní výluce letového provozu a letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA budou po dva roky působit na záložních letištích.

Tisková konference 27. 9. 2023

Tomáš Ouředník

Sdílejte: