New York Times: Mluvčí Ovčáček (ne)mluví. Odkazuje na Haló noviny

Dopoledne nejprve věnovala česká novinářka New York Times Hana de Goeij studentům čáslavského gymnázia, odpoledne široké veřejnosti. Externí novinářka New York Times Hana de Goeij se podílela na sérii dvanácti článků tohoto amerického deníku s názvem „Russia s Dart Arts, za které získali novináři Pulitzerovu cenu.

Hana de Goeij upozornila také na kontroverzní střet zájmu menších médií a soukromých společností přes inzerci nebo různé firemní „zásluhové“ cesty, ubytování v hotelích. V čáslavských souvislostech lze připomenout střet zájmu společnosti AVE i webu svoboda.info v informování o nebezpečné skládce na okraji města. Kdy svoboda.info píše oslavné články o skládce více ZDE, propaguje přes reklamu firmu AVE na svém webu a zároveň informuje mnohdy jednostranně o rizikovém odpadu, respektive o ostravských kalech. Více v článku: Jak (ne)informují regionální média o skládce.

Pulitzerova cena je prestižní americké žurnalistické i umělecké ocenění.  Její udělení je považována za vrchol amerických novinářských ocenění, zahrnuje 21 kategorií. Jejím zakladatelem je americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer (1847–1911). Ocenění je udělováno každoročně už od roku 1917. Porota Kolumbijské univerzity se zaměřuje i na nenovinářské počiny (hudba, poezie nebo životopisná díla).

Beseda na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi s veřejností se věnovala i novinářské práci, svobodě slova, vlivu různých dezinformačních webů, jejich odhalování a ověřování relevantních dat a souvislostí. Řešilo se i srovnání medií v Evropě, Česku a ve Spojených státech amerických. I odlišný vliv veřejnoprávních a komerčních médií na společnost.

VIDEO i na facebooku…

Hana de Goeij přiblížila účastníkům odpolední debaty i pracovní kontakt s mluvčím prezidenta Miloše Zemana. Na její přímou otázku týkající se politického vyjádření mluvčí Jiří Ovčáček reagoval „zvláštně“ profesionálně.

Jak řekla Hana de Goeij místo, aby se k dotazu vyjádřil přímo pro New York Times odvolával se na už existující článek  k tématu, který v minulosti uveřejnily Haló noviny.

„Určitě to není standardní komunikace se zástupcem média kalibru New York Times. Těžko si můžeme představit situaci, že by na přímou otázku České televize nebo Českého rozhlasu mluvčí Ovčáček reagoval, že už se k problému vyjadřoval v jiné televizi, rozhlasové stanici, ať si to redakce vezmou odtud,“ je to sice úsměvné, ale i zarážející zároveň říká účastník veřejné diskuze Tomáš Ouředník.

Sám Ouředník má mediální vzdělání i několikaletou praxi. Podle něj to bude zřejmě tím, že politika prezidenta Zemana je orientovaná převážně na Rusko. Západně orientovaná média, nebo mediální společnosti, které Zemana kritizují mají  zaručeno horší chování. Podle Ouředníka by Ovčáček, protože je stejně jako prezident placený z veřejných prostředků, měl určitě daleko lépe reprezentovat Českou republiku a přistupovat k žurnalistům vstřícně.

Haló noviny vycházejí od roku 1991 celostátně. Jedná se o vyhraněně levicově a stranicky profilovaný deník spojený s Komunistickou stranou Čech a Moravy.

Setkání s Češkou z New York Times uspořádal ve středu 11. 4. 2018 od 17 hodin Vlastislav Málek ze spolku Čáslav pro všechny.

Sdílejte: