Tajemství oscarového režiséra Formana

Život rodiny Miloše Formana byl výrazně ovlivněn válkou. Rodiče ztratil během 2. světové války ve svých 11 letech. „Za svoji odbojovou činnost byli poslání do koncentračního tábora v Osvětimi, kde podlehli tyfu. Po válce se prozradilo rodinné tajemství – otcem Miloše Formana nebyl manžel maminky, Rudolf Forman, ale pražský architekt Otto Kohn, který s jeho maminkou prožil krátký románek ve Starých Splavech,“ píše se v materiálech informačního centra v Čáslavi.

„Filmy Miloše Formana nedají zapomenout na osobnost, rodáka z Čáslavi a muže, který měl nereálné sny prorazit v USA. Sny, které se staly jeho životem. Pro všechny by měl být Miloš Forman inspirací,“ říká Tomáš Ouředník, který žije v Čáslavi téměř dva roky.

Podle dostupných informací přímo z Čáslavi měl Miloš Forman také dva starší bratry – Blahoslava a Pavla. Blahoslav, který byl učitelem, tragicky zahynul na Slovensku při turistickém výletě s dětmi. Druhý sourozenec se dostal až do Austrálie.

„Čáslavské souvislosti: Největší filmový úspěch Miloše Formana je určitě film Amadeus. Výjimečný snímek získal rekordních 8 Oscarů! V Čáslavi nese jméno rodiny ulice Formanova, kde je rodný dům s číslem 555, ve městě je i Kino Miloše Formana. Před kinem je v chodníku několik speciálních dlažebních kostek, které připomínají jeho úspěšné filmy,“ popisuje písecký rodák Ouředník.

Miloš Forman se narodil v roce 1932. Smutná zpráva pro Čáslav, smutná zpráva pro Česko. Světově úspěšný filmař zemřel náhle v pátek 13. dubna po krátké nemoci. Čáslavskému rodákovi bylo 86 let.

další příspěvky