5 lůžek. Bez záchranky i covidu. Pacienti a pojišťovny?

Městská nemocnice Čáslav by měla od ledna příštího roku otevřít alespoň 5 lůžek interního oddělení. Zastupitelům i veřejnosti to potvrdila členka krizového týmu čáslavské nemocnice Radka Šušková (New Dimension). Tlumočila to přítomným za nemocnou ředitelku Ditu Mlynářovou na posledním městském zastupitelstvu. | Reprofoto TV Čáslav: ředitelka nemocnice Čáslav Dita Mlynářová |


Přinášíme více souvislostí o nemocnici Čáslav. Nejvíc trpí samotní pacienti. K omezení zdravotní péče v čáslavské nemocnici došlo především od září 2021. Od té doby má nemocnice mimo provoz celou internu. Tehdy oficiálně uzavřela 36 lůžek. Radní pro zdravotnictví Michaela Mandáková (Šance pro rodinu/KDU-ČSL) na přímý dotaz připustila, že zařízení, pokud je dostatek lékařů, může mít na interně kapacitu až 50 lůžek. Od září také přestala v čáslavské nemocnici fungovat kardiologická, cévní (angiologická) a revmatologická ambulance. Obnovení těchto ambulancí záleží podle Mandákové právě na celkovém počtu lékařů a jejich specializaci.

Kolik bude celkově obnoveno lůžek na interně od nového roku a zda začnou fungovat i plnohodnotně všechny tři ambulance? To záleží především na stabilizaci počtu lékařů a ostatního zdravotního personálu. Zda se to nové ředitelce podaří, poznají pouze samotní pacienti až na vlastní kůži, když budou opravdu zdravotní péči skutečně potřebovat přímo v Městské nemocnici Čáslav. Vaše osobní zkušenosti můžete psát na tomas@fenomens.cz.

To nejpodstatnější o nemocnici – členka krizového týmu – Radka Šušková (New Dimension)

video: fenomens.cz/Město Čáslav, 1. 11. 2021

Jak vedení městského zařízení informovalo, tak v obnovené kardiologické ambulanci bude MUDr. Petko Prodanov. „Do ambulance je možné se objednat prozatím na 2. a 9.12.2021 od 8-14 hod. Termíny pro příští rok budou upřesněny na webových stránkách nemcaslav.cz. Objednat se můžete přes recepci nemocnice na tel. 327 305 111, 327 305 166.“

Nejde jenom o zdravotní péči, ale o dlouhodobé financování i dotace
Ve hře jsou i dotace. Jde zhruba o 96 milionů korun pro čáslavskou nemocnici z programu REACT-EU. Evropské dotace rozděluje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). V minulosti na přímý dotaz na radní pro zdravotnictví Michaelu Mandákovou, zda je pro využití právě této dotace nutná dobrá funkčnost, jasně vyplynulo, že tomu tak je.

Radka Šušková (New Dimension) opět připomněla, že nemocnice je v personální krizi, ale že je finančně stabilizovaná. V oblasti zdravotnictví jsou výsledky vázány i na výkony, které proplácejí zdravotní pojišťovny. A pokud nefunguje například interna i tři ambulance. Jednoduše nejsou výkony, tak to musí zdravotní pojišťovny nějakým způsobem řešit. A otevření nejméně 5 lůžek od ledna 2022 nemůže dlouhodobě pojišťovnám stačit.

Jak mohou nižší výkony zkomplikovat i rozpočet městské nemocnice? Například jen podle návrhu městských rozpočtů pro rok 2021 i 2022 byl v rozpočtu města Čáslavi na nemocnici vyčleněn příspěvek 17 milionů, respektive 15 milionů korun. Lze tak říci, že zařízení je městem dotováno. Zdravotní pojišťovny posílají peníze za pacientské výkony vždy s časovou prodlevou. Dá se tedy říct, že výkon zařízení má vždy určitý časový doběh. To znamená, že výpadek za výkony se musí zákonitě v dalším období projevit.

Od září letošního roku jsou uzavřena zmiňovaná interna a tři ambulance. Předcházely tomu odchody lékařů. I další zdravotnický personál z různých oddělení se měnil. Jak Radka Šuškova sama přiznala muselo zařízení nabrat 16 nových externistů a i přesto v tuto chvíli nefunguje interna a byly uzavřeny tři ambulance.

Související, psali jsme:
Ředitelkou nemocnice Mlynářová. Lékařka a právnička
Pacienti? Starosta Málek versus nemocniční odbory
Bez 3 ambulancí, 36 lůžek interny i pacientů záchranky
Šušková: 1. report interim krizového týmu z nemocnice
Nepřijímají pacienty záchranky. Uzavírají 3 ambulance
Víme, kolik lékařů skončí ke konci srpna v nemocnici
Radnice najala na krizi v nemocnici dvě externí firmy
Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici
Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?
Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ
Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení
Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč?
(Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry
Mimořádná Rada města: Kdo je nový ředitel nemocnice?
Ředitele nemocnice Bublu donutili k rezignaci lékaři

Záchranka nejezdí do Čáslavi
I když Záchranná služba Středočeského kraje sídlí v areálu čáslavské nemocnice, musí pacienty rozvážet do okolních nemocnic, do krajských zařízení v 13 kilometrech vzdálené Kutné Hoře, nebo ve dvacet kilometrů vzdáleném Kolíně. „My to zažili před pár týdny. Pro partnera přijela rychlá a ten saniťák: do Čáslavi nejedeme, tam nás nevezmou, Kolín tam se mi až nechce, zkusíme Kutnou Horu. Partner vám pak zavolá, kde je. To by jednoho trefil šlak,“ postěžovala si v minulosti v diskuzi Eliška Podávková.

Pacienti bez zdravotní zálohy a nemocnice bez peněz za covid lůžka
Šušková přiznala, že nemocnice není vůbec připravena kvůli nedostatku zaměstnanců na péči o covid pacienty. Prakticky po krátkém příjmu je musí dopravit k hospitalizaci do okolních zařízení. Starosta Čáslavi Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) připomněl, že v Čáslavi v březnu během vrcholu pandemie bylo nemocných 461 pacientů. Podle něj se v městském zařízení o ně nejvíce pečovalo 4. března, celkem tehdy o 40 pacientů. Podle dostupných informací právě, ale péče o covid pacienti přinášela nemocnici také velmi zajímavé finanční plnění od zdravotních pojišťoven. Šlo tak nejen o velmi důležitou jistotu pro nemocné obyvatele, ale také o ekonomické výhody pro Městskou nemocnici Čáslav.

Městská nemocnice a turbulentní doba
Po změně ve vedení čáslavské radnice, tehdy vítězná koalice Čáslav pro všechny, ODS, Šance pro rodinu/KDU-ČSL vystřídala vládnoucí ČSSD. Následně rezignoval po mnoha letech ředitel Martin Novák (ČSSD). Mezi širokou veřejnosti se hovořilo, že i za vedení ředitele Nováka nebylo všechno ideální. Novým ředitelem se stal Rudolf Bubla. Po téměř dvou letech byl nakonec okolnostmi donucen k odstoupení.

Signály, že v zařízení není dobrá personální atmosféra byly již dříve. Opoziční ČSSD kritizovala nového ředitele. Trojkoalice se bránila, že z téma nemocnice vytváří politický boj. Jak dříve naznačila primářka ARO Petra Běhounková Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení za problémy zařízení bylo také chování představitelů města, kteří ztratili důvěru u lékařů. Krátce vedl zařízení i náměstek Jiří Cimický. Vedení města jmenovalo novou šéfkou Ditu Mlynářovou Ředitelkou nemocnice Mlynářová. Lékařka a právnička. Podle informací z nemocničního prostředí představitelé města preferovali záchranu chirurgie na úkor interny. Ani po vysvětlování, že záchrana interny je klíčovější pro zachování plnohodnotné péče, dali přednost zvláštnímu chování představitele chirurgie. Doslova se nechali tlačit do kouta. Výsledkem je skutečnost, že interna je zavřená a mnoho lékařů již odešlo do jiných zařízení.

Psali jsme: Pacienti? Starosta Málek versus nemocniční odbory
Staniční sestra hematologicko-transfuzního oddělení čáslavské nemocnice Pavlína Kunášková jako členka nemocničních odborů Městské nemocnice Čáslav vznesla dotaz na vedení města. Jak to bude s pacienty od 1. září? Kunášková naznačovala, že to vypadá, že bude uzavřena interna. Odkazovala se i na výzvu odborů vůči Radě města Čáslavi, kterou obdrželo i všech 21 zastupitelů.

Vyjádření starosty Čáslavi Vlastislava Málka (Čáslav pro všechny) k dotazu Pavlíny Kunáškové

video: Město Čáslav, 9. 8. 2021

Související, psali jsme:
Ředitelkou nemocnice Mlynářová. Lékařka a právnička
Pacienti? Starosta Málek versus nemocniční odbory
Bez 3 ambulancí, 36 lůžek interny i pacientů záchranky
Šušková: 1. report interim krizového týmu z nemocnice
Nepřijímají pacienty záchranky. Uzavírají 3 ambulance
Víme, kolik lékařů skončí ke konci srpna v nemocnici
Radnice najala na krizi v nemocnici dvě externí firmy
Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici
Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?
Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ
Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení
Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč?
(Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry
Mimořádná Rada města: Kdo je nový ředitel nemocnice?
Ředitele nemocnice Bublu donutili k rezignaci lékaři

Minutu po minutě: mimořádné zastupitelstvo o krizi v nemocnici

video: Město Čáslav, 9. 8. 2021

ℹČáslavské zprávy nejsou finančně podporovány městem Čáslav.
Tomáš Ouředník

Sdílejte: